A honismereti mozgalom indulásával egy időben, Tápén 1962-ben a szakköri munka mellett tárgyi eszközök gyűjtése is megkezdődött. Erre megbízást az akkori községi tanács adott a szakkört vezető Molnár Imre (1924–1999) helyi pedagógusnak, aki ekkor már a Csongrád Megyei Honismereti Egyesület tagja volt.
A tárgyi gyűjtést feleségével, Molnár Imréné tanítónővel közösen végezték. Természetesen a szakköri tagok, a mindenkori tanítványok, elsősorban az általános iskolások aktív közreműködésével, szüleik, a falu lakossága lelkes támogatásától övezve. 1984-től felnőtt helyi lakosok bevonásával folyt a gyűjtőmunka. A volt tanítványok a mai napig számon tartják e gyűjteményt, és gyarapítják is azt.
A gyűjtemény igen sok viszontagságon ment keresztül, állandó helye alig volt. Tápé Szegedhez csatolásával egy időre szertefoszlott az a remény, hogy megfelelő elhelyezést kap a 70-es évekre igencsak fölszaporodott anyag. Az utóbbi húsz évet – a helyi egyházközség hozzájárulásával – egy helyben, a katolikus plébánia közösségi házában tölthette. Jelenleg a művelődési ház emeleti részében kialakított két szobában található.
Reméljük, egy már végleges helye lesz a több mint 1500 tárgyból álló gyűjteménynek, amely több mint száz diaképet, fotókat, 250-nél több textíliát, elsősorban viseleti darabokat, 200 cseréptárgyat, 700 szerszámot és vas- és fatárgyat, könyveket, gyermekjátékokat és gyékénymunkákat tartalmaz.
A gyűjteményből 333 elsősorban néprajzi anyagot 1983. december 21-én a Néprajzi Múzeum védetté nyilvánított. A szakköri tagok néprajzi tárgyú gyűjtései, pályázatokra beadott anyagai egészítik ki a gyűjteményt.
A gyűjteményt az alapító Molnár Imre halála óta felesége, Molnár Imréné és leányuk, Molnár Mária gondozza.
A gyűjtemény megtekintése telefonos bejelentkezés után lehetséges, előre egyeztetett időpontban.
Információ: a Heller Ödön Művelődési ház telefonszámán, +36 (62) 317 245, illetve az info@hellerodonmh.hu címen kapható.